آموزش تعویض ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل اجاق گاز
Table of Contents

گاهی پیش می آید که تعمیر لوازم منزل سخت و پیچیده است، و نیاز به تعمیر کار متخصص می باشد برای تعمیر و یا تعویض لوازم منزل. اما بعضی اوقات تعمیر و یا تعویض لوازم کاری راحت و آسان است و خودمان می توانیم از عهده ی انجام آن برآییم. حال یکی از این لوازم که در صورت خراب شدن نیاز به تعمیر پیدا میکند، تعمیر و یا تعویض ترموکوپل اجاق گاز است.

در این راهنما قصد داریم تا نحوه ی تعویض ترموکوپل و تشخیص اینکه آیا اصلا نیاز به تعمیر و یا تعویض را دارد برای شما بازگو کنیم. مطالعه ی این راهنما را از دست ندهید.

تولید ترموکوپل اجاق گاز

چگونه خرابی ترموکوپل اجاق گاز را تشخیص دهیم؟

اولین مسئله ی مهم تشخیص خرابی و یا سالم بودن ترموکوپل است. که اگر با ترموکوپل آشنایی داشته باشید به راحتی می توانید سالم و خراب بودن آنرا تشخیص دهید.

نکته:

بهتر است در مورد ترموکوپل توضیحی مختصر و مفید برای شما ارائه دهیم تا اگر آشنایی ندارید با این قطعه، آنرا بشناسید. ترموکوپل یک مولد جریان الکتریکی می باشد. که به دلیل همین ویژگی یعنی مولد جریان الکتریکی بودنش از ترموکوپل در لوازم مختلفی چون اجاق گاز، بخاری و … استفاده می گردد. عملکرد ترموکوپل بدین گونه است که کافیست دو فلز غیر هم جنس را از یک طرف به هم متصل کنید و قسمت اتصال این دو فلز را حرارت دهید، بدین ترتیب در دو سر آزاد طرف دیگر آنها برق بسیار کمی به وجود می آید. حال با نگاه کردن به ترموکوپل می توانید خراب و یا سالم بودنش را تشخیص دهید بدین گونه که، اگر محل اتصال دو فلز ترموکوپل سوخته باشد، این سوختگی باعث جدا شدن و همچنین قطع اتصال آنها می شود. و بدین ترتیب ترموکوپل دیگر کار نمی کند و خراب می شود.

برای تست اینکه ترموکوپل کار می کند یا نه؟ گاز را روشن کنید و سپس بعد چند دقیقه با بادزدن به هر وسیله ای مثلا بادبزن شعله را خاموش کنید اگر ترموکوپل عمل کرد و جریان گاز را قطع کرد یعنی سالم است و در غیر اینصورت خراب است و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

خرید انواع ترموکوپل ارزان

نحوه ی تعویض ترموکوپل اجاق گاز به شرح زیر می باشد:

همانطور که در بالا گفتیم و در تعریف ترموکوپل، ترموکوپل وسیله ای است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به همین دلیل در انواع وسایل گاز سوز از بخاری گرفته تا اجاق گاز و … استفاده می شود. اما با این حال ترموکوپل هم مانند دیگر وسایل خانگی و یا صنعتی عمر محدودی دارد و در صورت خرابی باید تعویض شود.

رعایت اصول ایمنی:

اولین قدم برای تعویض ترموکوپل این است که، جدا از تشخیص خرابی آن باید امنیت را رعایت کنید. بدین صورت که باید ابتدا ورودی اصلی گاز را بسته و بعد شروع به کار کنید. شیر گاز ها معمولا اهرمی هستند و برای بستن آنها کافیه که آنها را در مسیر ساعت گرد بچرخانید.

تولید انواع ترموکوپل ارزان

آماده کردن و باز کردن اجاق گاز:

مرحله ی دوم برداشتن درب و یا رویه اجاق گاز می باشد. سپس نوبت جدا کردن پایه ی ظروف و شعله پخش کن و سایر اقلامغیر ضروری است. بعد از آن می توانید پیچ های اجاق گاز را باز کنید. این پیچ ها عموما روی اجاق گاز و در برخی موارد در کنار و یا پهلوها هستند. پیچ ها برای تعویض ترموکوپل اجاق گاز رومیزی روی صفحه قرار دارند که بعد از باز کردنشان، آنها را در یک ظرف کوچک نگه داری کنید تا گم نشوند. این پیچ ها را می توانید با پیچ گوشتی باز کنید و سپس لایه ی بالای اجاق گاز را به آرامی بردارید.

تولید انواع ترموکوپل ارزان

پیدا کردن ترموکوپل:

سومین گام پیدا کردن ترموکوپل است که بدین صورت می باشد. مسیر ورود گاز و تقسیم شدن به سمت شعله پخش کن ها را دنبال کنید و ببینید که ترموکوپل در کجای این مسیر قرار دارد. معمولا به تعداد شعله پخش کن ها ترموکوپل داریم مثلا یک اجاق 5 شعله 5 ترموکوپل دارد.

تعویض ترموکوپل:

در چهارمین مرحله بعد از پیدا کردن ترموکوپل، حال باید آن را تعویض کنیم. که روش تعویض آن بدین گونه است که هر دو طرف ترموکوپل را با کمک آچار معمولی و یا آچار فرانسه و یا (حتی در صورت در دسترس نبودن این دو ابزار از دم باریک و یا انبر دستی هم می توانید استفاده کنید) باز کنید و از قسمت جریان ورودی گاز و همینطور شعله پخش کن آن را جدا کنید.برای جدا کردن باید آچار را روی سر ترموکوپل قرار دهید و چند بار آنرا خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا کاملا جدا شود. بعد از این کار ترموکوپل جدید را برداشته و با کمک آچار فرانسه در جهت عقربه های ساعت به ورودی گاز وصل نموده و سر دیگر آن را هم به شعله پخش کن متصل نمایید. در آخرین مرحله لایه ی بالایی اجاق گاز را سر جایش قرار داده و بعد از آن پیچ ها را با کمک پیچ گوشتی سفت و محکم نموده و شعله پخش کن را نیز بر روی جای خود قرار دهید.

تولید ترموکوپل اجاق گاز

آموزش ویدیویی تعویض ترموکوپل اجاق گاز را از سایت آپارات ببینید

نتیجه گیری:

مراقب ترموکوپل های کنار شعله ها باشید و از آنها به خوبی مراقبت کنید چون به هر دلیلی مثلا (هنگامی که غذایی روی گاز است و در حال جوشیدن، سر میرود و روی گاز می ریزد، زمانی که در حال شست و شو و تمیز کردن گاز هستید اگر آب فراوان روی آن بریزد ممکن است آب وارد آن شود و فشار دادن بیش از حد و نگه داشتن دکمه ی کنترل حرارت و… ) خراب شوند با مشکل تعویض آن روبرو خواهید شد و با خراب شدن ترموکوپل و روشن ماندن شعله ی گاز به مرور پایداری و دوام خود را از دست می دهند.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.