ترموکوپل

(دیدگاه 1 کاربر)

برای اطلاع از قیمت، مشاوره رایگان و خرید با شماره 02133909017 تماس بگیرید.

دسته:

از ترموکوپل ها استفاده فراوانی در صنعت می شود و همانند المنت های حرارتی جزو پرکاربردترین قطعات صنعتی به شمار می روند. از ترموکوپل ها برای اندازه گیری دما استفاده می شود و می توان گفت این قطعه همان دماسنج صنعتی است. در ادامه این مقاله از هیترهدف به طور کامل درباره خرید، قیمت و سایر جزئیات لازم درباره ترموکوپل ها صحبت خواهیم کرد پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

خرید ترموکوپل

قبل از تهیه و خرید ترموکوپل باید توجه داشته باشید که خرید این وسیله نیازمند اطلاعات کافی و دانش است. پس اگر اطلاعات لازم را در این باره ندارید می توانید از طریق تماس با شماره های 02133909017 و 09125350784 از مشاوره رایگان قبل از خرید استفاده کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

اولین نکته ای که بهتر است درباره آن اطلاع داشته باشید این است که از ترموکوپل ها معمولا برای دماهای بالا (بالای 500 درجه) استفاده می کنند چون دقت آن در محدوده دمایی بالا، بیشتر است. پس اگر به دنبال استفاده از ترموکوپل ها در دماهای پایین هستید بهتر است قبل از خرید از دقت پایین تر آن مطلع باشید.

نمونه ای از ترموکوپل صنعتی هیترهدف.

ترموکوپل ها به تیپ ها و انواع مختلفی از جمله B – S – R – K – E – N – T – J و … تقسیم می شوند. اصلی ترین تفاوت این تیپ ها در محدوده دمایی است که کار می کنند. پس قبل از خرید حتما محدوده دمایی که قرار است ترموکوپل در آن فعالیت کند را اندازه بگیرید و به کارگاه سازنده اعلام کنید تا تیپ مناسب از ترموکوپل را برای شما طراحی کند. البته تیپ های مختلف علاوه بر محدوده دمایی کارکرد تفاوت های دیگری نیز با هم دارند که در ادامه به طور کامل درباره انواع ترموکوپل ها و ویژگی های هر کدام صحبت خواهیم کرد.

نکته مهم بعدی در خرید انواع ترموکوپل اطمینان از کیفیت محصولات کارگاه سازنده است. ترموکوپل ها چون در شرایط حساس به کار گرفته می شوند پس مهم است که در ساخت آن ها از مواد درجه یک استفاده شده باشد چرا که استفاده از قطعات بی کیفیت موجب خرابی سریع ترموکوپل و آسیب به کل سیستم می شود.

نکته بعدی که هنگام خرید لازم است به اطلاع کارگاه سازنده برسانید حداکثر دمای لحظه ای که قرار است ترموکوپل در آن کار کند چقدر است؟ کارگاه سازنده با اطلاع از این عدد می تواند نوع و تیپ صحیح از این قطعه را استفاده کند تا هنگام استفاده دچار خطای محاسباتی و خرابی نشود.

یکی از موارد مهم دیگر هنگام خرید ترموکوپل این است که مطمئن باشید ترموکوپل تهیه شده مقاومت لازم را در برابر شرایط کاری شما داشته باشد. به طور مثال اگر شما از مواد شیمیایی و حلال ها در کار خود استفاده می کنید باید ترموکوپل طوری طراحی شود که غلاف آن دچار خوردگی نشود و دستگاه دچار خرابی نشود.

مورد آخر هنگام خرید نیز این است که باید تعیین کنید که ترموکوپل را در شرایط لرزشی استفاده خواهید کرد یا خیر؟ تعیین این مورد باعث می شود تا مقاوم سازی ترموکوپل در برابر لرزش ایجاد شود. همچنین سایز دقیق اتصالات ترموکوپل نیز باید تحویل کارگاه سازنده شود تا سایز پراپ خروجی مناسب کار شما باشد.

قیمت ترموکوپل

عوامل متعددی در بحث قیمتی ترموکوپل ها تاثیر گذارند. اولین و مهم ترین عاملی که می تواند بر قیمت ترموکوپل اثر داشته باشد نوع و تیپ این قطعه است. هر کدام از تیپ های ترموکوپل دارای مواد اولیه سازنده متفاوتی هستند. به طور مثال ماده اصلی سازنده تیپ J ترموکوپل فلز آهن است در مقابل ترکیب اصلی سازنده ترموکوپل تیپ E ترکیب کروم و نیکل است. متفاوت بودن ماده اصلی سازنده ترموکوپل باعث ایجاد اختلاف قیمتی بین تیپ های مختلف می شود چرا که قیمت فلزهای آهن و کروم و … با هم تفاوت دارد.

تیپ های R – B – T – N – E ترموکوپل

مورد دوم کیفیت مواد اولیه سازنده است که تعیین کننده قیمت ترموکوپل هاست. برخی از کارگاه ها برای افزایش حاشیه سود خود از مواد اولیه بی کیفیت استفاده می کنند که همین باعث خرابی و خسارت می شود. پس قبل از سفارش ترموکوپل بهتر است از معتبر بودن کارگاه سازنده مطمئن شوید.

همان طور که در بخش خرید ترموکوپل هم به آن اشاره کردیم باید اطلاعات کافی اعم از مقاومت به لرزش، محل اتصالات، محدوده دمایی، حداکثر دمای استفاده و … را به طور کامل در اختیار کارگاه سازنده قرار دهید. در نهایت همه این عوامل در قیمت نهایی ترموکوپل ها تاثیر گذارند. به طور مثال اگر در شرایط ویژه ای که در آن خورندگی وجود دارد از ترموکوپل استفاده می کنید باید مقاومت لازم با غلاف ها و … در قطعات ایجاد شود تا هنگام استفاده دچار آسیب نشود.

در نهایت باید بگوییم که قطعات سازنده ترموکوپل ها اغلب خارجی هستند و تحت تاثیر نرخ ارز قرار دارند. پس نمی توان قیمت ثابتی را برای این قطعات در نظر گرفت. بهتر است قبل از ثبت سفارش قیمت روز ترموکوپل را با ارائه مشخصات نیازمندی های خود از کارگاه های معتبر نظیر هیتر هدف استعلام بگیرید.

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل ها در دنیای صنعت برای اندازه گیری دما استفاده می شوند و می توان گفت ترموکوپل همان دماسنج صنعتی است. نام های متعددی همچون ترموکوبل، جفت حرارتی، جفت گرمایشی و سنسور سنجس برای ترموکوپل مورد استفاده قرار می گیرد.

اساس کارکرد ترموکوپل ها بر اساس پدیده ای به نام See Back است که در این پدیده اختلاف دمای بین دو نقطه به ولتاژ تبدیل می شود و سپس اندازه گیری دما صورت می گیرد.

ثابت زمانی ترموکوپل ها پایین است به همین علت سرعت پاسخدهی و اندازه گیری بسیار خوبی دارند. معمولا از ترموکوپل ها برای اندازه گیری محدوده دمایی 180- درجه سانتی گراد تا 1800+ درجه استفاده می شود.

برخی از افراد از ترموکوپل ها در مکان های با خورندگی بالا یا لرزش بالا استفاده می کنند. در این صورت حتما باید ترموکوپل مجهز به روکش باشد تا دچار آسیب نشود که به آن ترموول یا غلاف روکشی گفته می شود.

اصلی ترین کاربرد ترموکوپل ها در قطع جریان گاز است. به دلیل این که این قطعه در اثر دریافت حرارت ولتاژ و جریان الکتریسیته ایجاد می کند، از آن به عنوان کنترلر های گاز استفاده می کنند تا ایمن سازی لازمه انجام شود.

انواع ترموکوپل

ترموکوپل ها به انواع و تیپ های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به طور مختصر درباره هر تیپ توضیحاتی را ارائه می کنیم.

ترموکوپل تیپ K

محدوده دمای پیوسته ای که ترموکوپل K در آن کار می کند بین 0 تا 1100 درجه سانتی گراد است. همچنین دمای لحظه ای یا کوتاه مدت و آنی این تیپ نیز بین 180- تا 1300+ درجه است. ماده اصلی سازنده این تیپ، نیکل کروم است که در اصطلاح به آن کرومل می گویند. از ترموکوپل های نوع K در مواردی که دما بالاست استفاده می شود و همچنین بخاطر خاصیت ضد اکسیداسیون که بخاطر استفاده از مس در آن ایجاد می شود، برای استفاده در کوره هایی که در آن ها اکسیداسیون رخ می دهد گزینه مناسبی است.

ترموکوپل تیپ J

محدوده دمایی پیوسته تیپ J ترموکوپل ها بین 0 تا 750 درجه است و بطور لحظه ای نیز برای اندازه گیری دماهای 180- تا 800+ مناسب است. در ساخت این تیپ از ترموکوپل از فلزهای آهن، مس و نیکل استفاده  می شود. بر خلاف تیپ K که برای مکان های حاوی اکسیداسیون مناسب است استفاده از تیپ J برای این مکان ها توصیه نمی شود و امکان خورندگی بالاست.

ترموکوپل تیپ N

محدوده دمایی پیوسته تیپ N مشابه تیپ K است و بین 0 تا 1100 درجه است اما دمای آنی این تیپ از 270- تا 1300+ را شامل می شود. در ساخت این تیپ از نیکل، کروم، سیلیسیوم و منیزیوم استفاده می شود. عملکرد این تیپ در برابر اکسیدشدن بسیار بهتر از تیپ K است.

ترموکوپل تیپ R

محدوده دمایی ترموکوپ تیپ R از 0 تا 1600+ درجه را شامل می شود و دمای آنی آن نیز بین 50- تا 1700+ درجه است. در ساخت این تیپ از ترموکوپل از پلاتین و رادیوم استفاده می شود. از نظر ساختاری تیپ R شباهت بسیاری به تیپ S و B دارد و تنها تفاوت این سه تیپ در میزان پلاتین به کار رفته در آن هاست.

ترموکوپل تیپ S

همان طور که اشاره شد تیپ S شباهت بسیاری به تیپ R دارد و محدوده دمایی آن دقیقا مشابه تیپ R است. تنها تفاوت این دو تیپ این است که میزان رادیوم استفاده شده در تیپ S بالاتر از تیپ R است.

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل نوع T برای دماهای پایین تر مناسب تر از سایر تیپ هاست و محدوده دمایی آن بین 185- تا 300+ می باشد. همچنین دمای آنی آن بین 250- تا 400+ درجه است. در ساخت این ترموکوپل از مس و آلیاژ کنستانتین استفاده می شود. ترموکوپل های تیپ T ارزان تر از سایر مدل ها هستند و برای استفاده در محیط های مرطوب نیز توصیه می شوند. به دلایلی همچون ارزان بودن و دقت بسیار بالا، این تیپ از محبوبیت بالایی بین صنعتگران برخوردار است.

ترموکوپل تیپ E

از ترموکوپل های نوع E در مواردی که سنسور در آن حفاظت نشده و خلا وجود دارد استفاده می شود.محدوده دمایی این تیپ بین 0 تا 800 درجه است و دمای آنی آن نیز از 40- تا 900 درجه است.

سازنده ترموکوپل صنعتی

هیتر هدف سازنده انواع ترموکوپل های صنعتی با بهترین کیفیت و قیمت ممکن در بازار می باشد. شما می توانید قبل از خرید از مشاوره رایگان کارگاه سازنده ترموکوپل های صنعتی هیترهدف بهره مند شوید و سپس سفارش خود را ثبت کنید. برای این منظور کافیست با شماره های زیر در تماس باشید:

 • 02133909017 (تلفن ثابت)
 • 09125350784 (واتساپ)

فروش ترموکوپل های صنعتی

کارگاه هیترهدف فروشنده انواع ترموکوپل های صنعتی به صورت خرده و عمده به مجموعه های مختلف می باشد. امکان ثبت سفارش به صورت حضوری برای مشتریان تهرانی از طریق مراجعه به دفتر کارگاه هیتر هدف در بازار لاله و مشتریان از سایر شهرها به صورت تلفنی وجود دارد.

سخن پایانی

در این مقاله از هیتر هدف سعی کردیم به طور کامل شما را با خرید ترموکوپل ها، قیمت روز و سایر اطلاعات لازمه آشنا کنیم. امیدواریم که مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. هر گونه سوال یا نظر درباره این مطلب را می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم. همچنین برای خرید المنت میله ای و سایر المنت ها نیز می‌توانید با شماره 33941136-021 تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (40 امتیاز)

1 دیدگاه برای ترموکوپل

 1. Avatar for saeid

  saeid

  مطلب جامعی بود ممنون از شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه برای ترموکوپل

 1. Avatar for saeid

  saeid

  مطلب جامعی بود ممنون از شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.